Woonbondbericht 6-2-2015: corporaties moeten meer doen om huren betaalbaar te houden.
De Woonbond vindt het goed dat er normen komen voor het passend toewijzen van huurwoningen, waardoor minder mensen in een te duur huurhuis terecht komen. Vandaag stuurde minister Blok dit voorstel naar de Eerste en Tweede Kamer. Wel is de Woonbond van mening dat de norm direct in moet gaan, omdat veel te veel mensen nu in een te dure huurwoning wonen. Nu is er een overgangstermijn van drie jaar om aan de norm voor passend toewijzen te voldoen. Dat betekent dat huurders met een laag inkomen nog 3 jaar een veel te dure woning krijgen toegewezen, met armoede tot gevolg.
De norm wordt dat corporaties aan minstens 95 procent van de woningzoekenden met recht op huurtoeslag een huis moeten toewijzen met een huur tot aan de 'aftoppingsgrens'. Boven die grens wordt geen of maar weinig huurtoeslag verstrekt. Voor een- en tweepersoonshuishoudens is de aftoppingsgrens dit jaar 575,87 euro, voor grotere gezinnen 618,24 euro.
In 2008 verviel de plicht voor corporaties om passend toe te wijzen. Corporaties spraken de intentie uit om lage inkomens betaalbaar te blijven huisvesten, maar dit bleek niet voldoende om het aantal dure toewijzingen in te perken. Nu krijgen corporaties tot 2018 om hun achterstand in drie jaarlijkse stappen in te lopen. Het aantal te dure toewijzingen is de afgelopen jaren verdrievoudigd van 11 procent in 2009 tot 31 procent in 2013. 400.000 hurende huishoudens zitten in een te dure woning. Corporaties die nu nog niet aan de norm voldoen krijgen tot 2018 de tijd om de achterstand in drie jaarlijkse stappen in te lopen. Daarna kan de toezichthouder corporaties bij achterblijvende resultaten een boete opleggen.
‘Maar er moet meer gebeuren om huren betaalbaar te houden. De jaarlijkse huurverhoging is veel te hoog.’ Stelt Ronald Paping, directeur van de Nederlandse Woonbond. De huren zijn de afgelopen twee jaren gemiddeld bijna tien procent gestegen. Het is opvallend dat corporaties in de sociale sector de huren harder hebben verhoogd dan particulieren. (4,7% tegenover 3,8% in 2014). ‘Verhuurders en het kabinet hebben de verantwoordelijkheid te zorgen voor betaalbare huren. Passend toewijzen is daarbij erg belangrijk. Maar tegelijkertijd de huren jaarlijks enorm laten stijgen, dat is dweilen met de kraan open.’
Voor het derde jaar op rij kunnen de huren vér boven inflatie stijgen. De Woonbond is een campagne begonnen tegen de enorme huurstijging. Binnen twee weken tekenden meer dan 10.000 mensen de petitie op stophuurverhoging.nl.
- Hits: 811